неделя, 16 май 2010 г.

Безотговорно!

Пак се почна!

"100% ипотечен кредит, с фиксирана лихва за първите 2 години." Видяхте ли тази реклама на банка .. хайде, името не е важно.

Кога беше когато се радвахме на това, кога беше като разбрахме колко е опасно!
(Кога, кога - преди 1,5-2г.)

В някои страни е забранено банките да финансират над 80% от стойността на жилището, ето защо:

- опасно е за клиента: 100% финансиране означава "нямам спестен лев при това ниво на доходи и не очаквам да спестя в близките 1-2г." Вноската по кредита на такива клиенти е обикновено до или над границата на поносимост. Начинът им на живот не позволява да спестяват преди покупката, как ще издържат при положение, че вноската по кредита е почти 2 пъти по-голяма от аналогичния наем?

- опасно е за банката: Едното е, че клиентът не може да си плаща. Другото е, че обезпечението може да се обезцени. Може! Как може банката да си позволи това?

Не знам. Не бива да се прави. Такъв риск не бива да се поема. И проблемът не е в загубите на банките (рекламата е на банката с най-голяма загуба, знаехте ли?)

Проблемът е в съдбата на хората с подобен кредит - изплащащи го с огромни лишения (за сметка на децата си, например) или неуспяващи и унижощавайки бъдещето си.

Спрете рекламата!

събота, 8 май 2010 г.

Околомолско пътешествие

Жул Верн, Жул Верн .. ех, спомени ..

Както и да е, да докладвам накратко! Днес в The Mall (как се казва това на български? молът на Цариградско, сещате се) ме осени мисълта да направя бързо околомолско пътешествие: The Mall, Serdika Center, CCS, Mall of Sofia.
По-спокойно движението, София поизпразнена, няма да отнеме много време. (Виж за Пловдив не се сетих, ама още не е късно.)

И така .. какво показват наблюденията:

The Mall е като .. ГЕРБ. Наистина.
Най-популярен. Вярно, хората вътре са малко странни .. има нещо от битака в публиката. Иначе молът си е модерен, с мнооого ентъртейнмънт (в БГ това е главно кафета и фаст фуд :-). Препоръчвам: Playground. Всеки ще намери нещо като за него да се забавлява.
Още не съм влязъл в Carrefour - постоянно има опашки на иначе безбрежното количество каси.
Бързият вход откъм тунела и вдигнатите бариери на огромния паркинг са голям плюс за мен.
Няма книжарница, но мисля, че това ще се поправи.

Serdika Center
.. не бях ходил там от края на март. Още на подхода към мола усетих разликата - бях единствена кола, която завих натам. Малко хора, видима разлика с Цариградско. Това, че ги няма тези от битака е добре, но .. една продавачка каза на друга: "Днес сме повече от клиентите". И ако това е Furla или Porsche Design (прекрасни и скъпи неща и в двата магазина; мъже, каквото и да купите за подарък от Furla няма да сбъркате) .. аз съм ОК, не очаквам тълпи там.
Но Peek & Cloppenburg? Oбърнете внимание на този магазин: мултибранд, големи магазини без да са огромни и трудни за обхождане. Има различни нива на цени. Видях мъжки костюми от 250 до 800 лв. Най-евтинитe си бяха добри, а най-скъпите бяха Boss. (Накратко, нова шопинг дестинация.)
Пикадили? Ето тук идва ясната разлика с The Mall - няколко, да не кажа повечето каси бяха без клиенти. Лично мен това ме устройва, защото обичам да пазарувам в Пикадили и ми е наблизо.

CCS. Харесвам това място. Но 193 празни места на паркинга? Просто усещаш липсата на хора. И задух. Задушно беше.
Както и да е, ето новина за вас: събота следобяд La Pergola (терасата-кафе до Pastarito) беше почти празна, на сянка и с перфектна температура. Прекрасно! По-често ще идвам. Младите момичета наоколо не ми пречат :-)
Иначе какво да кажа .. не можах да се поогледам заради задуха.

Mall of Sofia. 423 свободни места на паркинга! Хлъц!
Според мен тези индикации скоро ще бъдат изключени. Подтискат. Аз ли само се минах да дойда тук?
И как след Peek & Cloppenburg да вляза във VAYK? Ами не искам да плащам +50%.
Café café имат прекрасна ментова цитронада. Трябва да се популяризира това ..

И така .. разходката не беше с цел шопинг (макар че пак мерих костюма на Calvin Clein, който съм на път на купя), а опознавателна.
The Mall е като ГЕРБ. А другите? MoS = БСП? CCS изоставено като НДСВ? А Serdika Center? Хаха, остава да са Атака, знам ли :-)

петък, 30 април 2010 г.

The Mall

Ето, отвори врати и молът на Цариградско. молЪТ - The Mall :-)

Посетих го след като изчаках да се изтече тълпата за банани и кисело мляко без пари (и с лимит на човек, точно като при соца). Хубаво.

Харесаха ми:
- Massimo Dutti. Пасва ми тази марка. Най-после в БГ (но не и в Сердика Център? Защо?) Трябваше обаче да заредят лятната колекция. Не искам да си купувам пуловери!

- Гледката от фудкорта. Защо не работи от по-рано? Бих отивал в 8:30 да си изпия кафето и един вестник през уикенда.

- Това че от мен до паркинга на мола няма светофари. 7 минути с обуването и слизането с асансьора.


А още не съм разгледал entertainment-частта. Имам големи очаквания, дано ги задоволят!

Изобщо .. пролетта дойде. Моловете - също :-)

вторник, 30 март 2010 г.

Молска конкуренция, ура!


Бог да поживи Сердика център!

Нещо такова трябваше да кажа като отидох през уикенда до .. Сити Център София :-)

Нямам снимка, но можете да си представите изненаданата ми и щастлива физиономия, когато на входа разбрах, че в паркинга на Сити Център има 91 свободни места. Не 9 и не 2-3, както е обичайно за събота следобяд.
Мога да си избера място, където и аз мога да паркирам :-) Например, спускам се към ниво -2 и продължавам директно напред .. о, блаженство!
(Което не спаси колата от одраскване в центъра, да опустее дано като стане синя зона и в почивни дни :-)

Това е вече конкуренция!
С откриването на The Mall тя ще стане още по-силна и все в полза на потребителя.

Дааа, хубаво нещо са моловете. Вече и достъпно с автомобил от всеки :-)

петък, 26 март 2010 г.

Дългът и имотите

Някак между другото мина новината, че брутният външен дълг е намалял с повече от 400 млн.евро през м.януари. Става въпрос за държавния и частния дълг взети заедно.

Откъде идва тази добра новина?

От едно място: банките изплащат за месец 486 млн.евро. дълг към вънпните си кредитори
Доста пари.

За един месец дългът е намалял, колкото за една година.
И това не е добра новина.

Това пресушава възможностите на банките да отпускат кредити в икономиката. И в резултат идват новини за спад на кредитите. Банките изтеглят пари от икономиката.

Какво означава това за имотите? Нищо хубаво.
Независимо, че са привилигеровани - ипотечните кредити отново са любимци на банките. Но общото състояние на икономиката е толкова важно за имотите, че не можем да очакваме бизнесът да крета, а имотите да живнат.

Гражданското общество и имотите

Четете ли за сагата на английските собственици на апартаменти в "Четири сезона", Банско? Дето си платили, блокчето (хубаво блокче, но не е Four Seasons Hotel) е построено, но не ги пускат вътре. И кой не ги пуска?
Подставено лице на едната съдружничка, закупил 29 апартамента по 135 евро на квадрат.

Дотук нищо необичайно.
Знаете ли колко случаи има на българи закупили апартаменти от строител на зелено и чакащи .. чакащи и слушащи.

Какво правят българите и какво правят англичаните?

- Англичаните говорят, пишат, па се организират. Търсят решение и се оказва (колко изненадващо!), че трябва да са заедно. Регистрират фирма. Събират пари: 420 х.евро, не са за семки и бонбонки. Откупуват дълга на банката. Идват няколко пъти в Банско, сезират прокуратурата. Започват медийна кампания в България и Англия.
И тези дни влязоха в апартаментите. Законно. (Можеха и преди да разбият ключалките, хората си имат нотариални актове вече.)

- Българите? Спомням си един случай в Търново. Събират се, овикват строителя и .. извикват "Господари на ефира". И толкоз. Да се обединят, да са последователни и настойчиви, да дадат пари .. не, не го вярвам.

Ето, това е .. гражданско общество и .. хайде, да не се обиждаме.

Тъжничко някак.


Ох, ако можеше 100-200 000 англичани да се заселят при нас.
Имаме имоти за всички.

четвъртък, 25 февруари 2010 г.

понеделник, 22 февруари 2010 г.

Кога ще захвърчат цените на имотите?

"Сега е моментът да се купуват имоти в България, защото цените ще останат ниски през следващите 3 или максимум 4 месеца, след което ще хвръкнат нагоре." В-к Монитор цитира министъра на финансите Симеон Дянков.
Е, не сме сигурни за точните думи и не знам дали да залавям да тълкувам обещания полет на цените. Макар че колко поетично звучи .. цените хвръкнаха нагоре, нагоре, нагоре ..

Но поспри, сърце!

Нека обърнем внимание само на точността в прогнозите: "3, максимум 4 месеца". Ама, максимум 4 месеца!
Министър Дянков не за пръв път прави такива прогнози. Изключителна прецизност!

Въпросът е .. има ли изобщо някакъв смисъл подобно изказване. И има ли разумни основания.

Има ли смисъл, щом говорим за цените, а не за една цена. Има различен спад и той е породен от различна пазарна ситуация. Можем логически да очакваме да няма синхронизация на всички цени с точност от .. 30 дни.

Има ли разумно основание. Не знам всички аргументи на м-р Дянкон, но публикуваният е много слаб: "Една от причините за очаквания скок според финансовия министър е предстоящото ни включване към еврозоната." Моля?
Нещо не съм разбрал: до 3, максимум 4 месеца ще влезем в еврозоната ли? Не? А какво ще случи? Тогава ще ни приемат в ERMII? Не? Е, не знам тогава.

Нека си кажем истината.
Причината за вдигането на цените на имотите няма (почти) нищо общо с членството ни в евросъюза. Причините са инвестиционния и кредитния бум. В света и покрай това - у нас.

Не знам дали и кога това ще се върне. (Дянков не казва.)

Трайният фундамент на цените си остават доходите на хората. Затова, когато чета другото прозрение на министъра ("цените ще растат в продължение на цели десетина години и при всички случаи ще надхвърлят най-високите си нива отпреди") ми се иска да е истина.
С мъдра политика, държавна и на бизнеса, това може да се постигне. Но не е сигурно. НЯМА как да е сигурно. Защото зависи от нас.

понеделник, 15 февруари 2010 г.

Да се върнем към прогнозите

Ако си спомняте, преди 6 месеца направих някои прогнози за края на 2009г. Нарекох ги 3х10:

В края на 2009г.:
10% спад на икономиката (спрямо 2008г.)
10% спад на цените на имотите (спрямо 06'2009г.)
10% лихви по ипотеки (индекс моите пари в евро)

Да видим как мина изпълнението:
- 4-то тримесечие на 2009г. - спад на БВП от 6,2% спрямо 2008г. (НСИ)
- 4-то тримесечие на 2009г. - спад на цените на имотите с 6,8% спрямо 2-ро тримесечие (НСИ)
- към 31.12.2009г. - 10% лихви по ипотеки в евро (моите пари)

1 от 3? Така ли е?

Най-вече не ми се вярва за спада на икономиката.
Това просто не е за вярване.

Вносът спада с 33%, износът - с 25%, събраното ДДС - с 30%. Ако щете, чалга заведенията не са пълни :-) Откъде са тези 6%?
Единственото обяснение, което съм чул е на тема "сива икономика": имаш официален осигурителен доход 500 лв. и още 500 лв. на ръка. Криза е. На новата работа вече взимаш осигурителен доход 500 лв. и още 300 лв. на ръка. Официално спад няма. Реално падаш с 20%.

Дали е така .. не знам.

Има ли някъде официални данни за потреблението на електроенергия? Това е най-добрия заместител на измерването на промяната на БВП. Спадът е 20% според председателят на ДКЕВР.


За спадът на имотите .. може би наистина е под 10%. Няма го главоломния спад от предните тримесечия - за 5 тримесечия той е 30% (НСИ).
Причината е вероятно подкрепата на банките. За първи път в края на септември те започнаха да търсят клиенти за ипотечно финансиране и планират да се насочат натам.

А какви са прогнозите за 2010г.?

Рано е да се каже :-)