понеделник, 22 февруари 2010 г.

Кога ще захвърчат цените на имотите?

"Сега е моментът да се купуват имоти в България, защото цените ще останат ниски през следващите 3 или максимум 4 месеца, след което ще хвръкнат нагоре." В-к Монитор цитира министъра на финансите Симеон Дянков.
Е, не сме сигурни за точните думи и не знам дали да залавям да тълкувам обещания полет на цените. Макар че колко поетично звучи .. цените хвръкнаха нагоре, нагоре, нагоре ..

Но поспри, сърце!

Нека обърнем внимание само на точността в прогнозите: "3, максимум 4 месеца". Ама, максимум 4 месеца!
Министър Дянков не за пръв път прави такива прогнози. Изключителна прецизност!

Въпросът е .. има ли изобщо някакъв смисъл подобно изказване. И има ли разумни основания.

Има ли смисъл, щом говорим за цените, а не за една цена. Има различен спад и той е породен от различна пазарна ситуация. Можем логически да очакваме да няма синхронизация на всички цени с точност от .. 30 дни.

Има ли разумно основание. Не знам всички аргументи на м-р Дянкон, но публикуваният е много слаб: "Една от причините за очаквания скок според финансовия министър е предстоящото ни включване към еврозоната." Моля?
Нещо не съм разбрал: до 3, максимум 4 месеца ще влезем в еврозоната ли? Не? А какво ще случи? Тогава ще ни приемат в ERMII? Не? Е, не знам тогава.

Нека си кажем истината.
Причината за вдигането на цените на имотите няма (почти) нищо общо с членството ни в евросъюза. Причините са инвестиционния и кредитния бум. В света и покрай това - у нас.

Не знам дали и кога това ще се върне. (Дянков не казва.)

Трайният фундамент на цените си остават доходите на хората. Затова, когато чета другото прозрение на министъра ("цените ще растат в продължение на цели десетина години и при всички случаи ще надхвърлят най-високите си нива отпреди") ми се иска да е истина.
С мъдра политика, държавна и на бизнеса, това може да се постигне. Но не е сигурно. НЯМА как да е сигурно. Защото зависи от нас.

1 коментар:

Георги Павлов каза...

И една добавка:
Цените в нормалния свят се следят по т.нар. медианна средна цена на закупуваните имоти. Грубо, в месеца ако има 10 000 сделки се взима 5 000-ната по големина в абсолютен размер. Например 78 000 лв.
Промяната на този показател:
- не се влияе от отделни големи или малки сделки;
- отчита промяната на интереса към по-големи или по-малко апартаменти.

В крайна сметка ръстът на благосъстоянието трябва да резултира в по-големи, а не просто в по-скъпи имоти.