Гледали ли сте филма "Красив ум"? Онзи, за лудия и гениален математик Джон Наш.
Великото откритие на Джон Наш е, че участниците в една игра трябва да вземат предвид стратегиите на противниците и че ако всички го правят (т.е. ако синхронизират стратегиите си) може би ще успеят да спечелят повече. Ако говорим за бизнеса: синхронизираните стратегии, спазването на негласни правила може да доведе до по-висока ефективност. Мислете го като негласен картел.
Пример: имаме двама дивелъпъри и всеки от тях трябва да избере число между 500 и 1000. Нека по-малкото от двете числа е Х. Избралият това по-малко число получава награда Х хиляди + 100 000. Избралият по-голямото числи получава Х хиляди - 100 000.
Ако двамата изберат равни числа ще спечелят по Х хиляди.
Т.е. ако изберете (да продавате на) 900, а конкурентът на 800, то той ще спечели 800 000 + 100 000 = 900 000, а вие 800 000 - 100 000 = 700 000. Логиката е, че няма да имате продажби на 900 и по-късно ще трябва и вие да продавате на 800, но 100 000 печалба ще се прехвърлят при конкурента, започнал продажбите по-рано.
Тогава защо не изберете 750? Така вие ще спечелите, но .. конкурентът няма ли да избере 700? Тогава 650 ли е правилният избор? Или 600, 550 .. 500.
Правилният избор е да изберете и двамата 1000.
Но кога може да стане това?
Когато познавате стратегиите си. И правилата на играта. Писани и неписани.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
5 коментара:
Да, затова цените на мобилните оператори в България са толкова високи - защото познават стратегиите си :)
Аз не съм специалист, няма смисъл да давам мнение. Но ето какво всъщност е имал предвид Наш - http://www.pnas.org/content/36/1/48.full.pdf+html
при олигополна ситуация лесно се установява подобно равновесие. водещият играч се приема за marketmaker и се следва неговото поведение, тъй като обикновено другите играчи губят повече при ценова война.
но има пазари с много участници, добър пример е строителния бранш.
Тук съм напълно съм съгласен. Благодаря за отговора. По интересната ситуация е система с малко участници, без ясно изразен лидер.
Но да не превръщаме коментарите във форум, още повече, че съм неподготвен. Препоръчайте източник? Умен човек, разбира от математика, икономика не е учил (учил е, но в технически университет и не не брои). Интересува се от въведение в нещата, но не на булевардно ниво "как да стана богат".
източник на информация за какво? недвижижими имоти или теоремата на наш :-)
Това е хубава статия за четене, благодаря ти, че го споделят.
Публикуване на коментар